Hanze Bloasfestival 2026 verlevendigt Kamper binnenstad (video)
Kunst & Cultuur, Nieuws, Video 5 september 2026, 0 CommentGestage groei Kamper muziekinitiatief zet door met acht blaasorkesten
„Kampen ademt muziek” aldus Richard Frans. Zaterdag vijf september ademde Kampen blaasmuziek. Voor het vierde achtereenvolgende jaar had Frans met drie anderen het Hanze Bloasfestival georganiseerd. Zijn BloasGilde was de gastheer van zeven andere blaasorkesten uit heel Nederland. Op vijf plaatsen in de Kamper binnenstad brachten ze bij toerbeurt hun blaasmuziek ten gehore.
Afwisselend
De vierde editie van het Hanze Bloasfestival bracht blaasmuzikanten samen van Roelofarendsveen (Ladder(s)zat) tot Harderwijk (Bounce Brass) en van Delft (Drumgabbers) tot Hasselt (Notenkrakers). Uit Kampen gaven Geen Idee en BloasGilde acte de présence. Volgens hetzelfde idee als bij het Straatmuzikantenfestival speelde elk orkest afwisselend op de vijf podia van het BloasFestival: op het Unieplein, op De Plantage, op de Botermarkt, in de Geerstraat bij ’t Kroegje en in de binnentuin van verzorgingstehuis Margaretha. Alleen al door de muzikanten, die zo de gehele binnenstad doorkruisten, kon niemand het muzikale gebeuren ontgaan.
De nazit in het gebouw van Stedelijk Orkest Kampen aan het Bolwerk was minstens even gezellig. Daar konden de muzikanten met elkaar bijpraten onder een goed verzorgd hapje en drankje. Menigeen kende elkaar van eerdere jaren. Ladder(s)zat komt al vanaf het begin naar het Hanze Bloasfestival in Kampen. Opgeteld deden 135 blaasmuzikanten dit jaar mee aan het muziekfestival in de Kamper binnenstad.
Geslaagd
„Het was een superleuke dag”, valt Romee Frans haar vader bij, ’s avonds aan het Bolwerk. Vorig jaar heeft ze voor het eerst meegeholpen. Nu vormde ze samen met Lise Klooster de ’roadies’ voor de muziekbands. Richard Frans benadrukt dat hij bij het uitnodigen van de orkesten op de kwaliteit let. Daarom vermijdt hij de toch wat frivool klinkende term dweilorkest, ofschoon sommige blaasorkesten zichzelf toch zo noemen. „Niet de minste komen naar Kampen,” wil Richard Frans maar zeggen, die spreekt over een ”topdag”. Het goede weer bekroonde het geheel.
Er zit geen competitie verbonden aan het Bloasfestival. Alle deelnemers komen voor een gezellige dag samen muziek maken en het publiek te plezieren. Ofschoon competitie ontbreekt en het amateurorkesten betreft, is het niveau hoog. Naast een divers repertoire, wordt er aan de presentatie gedacht en wordt af en toe het publiek gepord.

Jubileum
Met een vijfde editie volgend jaar komt het eerste jubileum van het Hanze Bloasfestival in zicht. Dat bekent niet automatisch meer deelnemers. „Meer dan acht blaasorkesten is niet haalbaar”, geeft Richard Frans aan. Vier jaar geleden begonnen ze met vier orkesten en nu lopen ze tegen praktische grenzen aan. Dat doet niets af aan één van de ideeën achter het Hanze Bloasfestival: ondanks dat Kampen zich een muziekstad toont met acht muziekverengingen, is de cultuur van blaasorkesten nog relatief onbekend. Daar wordt aan gewerkt. Vorige maand warmde ZomerOrkest Nederland de Kamper inwoners al op voor blaasmuziek. Het Hanze Bloasfestival zet dit onverdroten voort. Na een geslaagde vierde editie, is het vijfjarig jubileum in zicht. Het Hanze Bloasfestival laat van zich horen.
Zie ook:
- Tournee Zomerorkest ZON doet Kampen aan (YouTube – 2026)
- Stedelijk Orkest Kampen gaat op de versiertoer (video – 2022)
- Publiek geniet van wijn en muziek bij Stedelijk Orkest (2019)